Babaváró kölcsön
Az állam által kedvezményekkel támogatott hitel a babaváró kölcsön, melyet az arra jogosult fital házaspárok igényelhetnek a vállalt, tervezett gyermekek után. A hitel legfeljebb 10 millió forint lehet, ami szabadon felhasználható és kamantmentesen törleszthető. A futamideje maximum 20 év lehet és a havi törlesztőrészlet nem haladhatja meg az 50 ezer forintot. A második gyermek születésekor elengedik a fennálló tartozás 30 százalékát, a harmadik gyermek után pedig a teljes összeget.
Az igénylés feltételei:
A Magyar Közlönyben megjelent (pdf) kormányrendelet és a vonatkozó kiegészítések alapján a babaváró támogatás részletei:
A babaváró hitelt 2023-ban is igénybe lehet venni.
Kizárólag házaspárok igényelhetik.
A házaspároknak együttes igénylőként kell benyújtaniuk a kérelmet.
A feleség legalább 18 éves, de még nem töltötte be a 41. életévét.
Mindkét házastárs magyarországi lakcímmel rendelkezik.
Az igényléskor az igénylő házastársak közül legalább egyiknek hároméves, folyamatos TB jogviszonya van. Részletek itt.
Nem büntetett előéletű egyik házasfél sem.
Nincs a NAV felé 5000 forintnál nagyobb összegű köztartozása egyik igénylőnek sem. Ezt igazolni mindössze néhány kattintás, a KOMA-val pedig még egyszerűbb.
Nem szerepel az aktív negatív KHR listán egyik fél sem. A passzív tartozás a rendelet szerint nem kizáró ok, de a bankok ennél lehetnek szigorúbbak.
Mindkét igénylő magyar állampolgár (vagy külföldi állampolgárként érvényes tartózkodási joggal rendelkezik).
Nem áll fent olyan "nyilvánvaló körülmény" az igénylés pillanatában, amely a gyermekvállalást lehetetlenné teszi.
Meg kell felelni a bank saját hitelbírálatának.
Új lakáshitelnél a babaváró kölcsön maximum 75%-át lehet önerő fedezésére használni.
Kamatmentes kölcsön és támogatás fiatal házasoknak
A babaváró támogatás több részből tevődik össze, ezeknek az elérhetősége a gyermekek számától függ.
Babaváró hitel: az állami kamattámogatásnak köszönhetően kamatmentes kölcsön, a hitelösszeg legfeljebb 10 millió forint.
Hiteltörlesztés szüneteltetése, az alábbiak szerint:
Az igényléstől számított első, legalább 12 hetes várandósságnál, az első gyermek megszületésével vagy örökbefogadásával három évre szünetel a törlesztési kötelezettség - ennek megfelelően a futamidő is hosszabb lesz.
A második gyermek esetén szintén felfüggeszthető három évre a törlesztés.
Ha ikrek születnek, 3+2 évre is kérhető a törlesztés szüneteltetése.
A törlesztés felfüggesztését legkésőbb a gyermek születésétől vagy örökbefogadásától számított 60 napon belül kell kérvényezni. A határidő lejárta után nem lehet kérni a szüneteltetést.
Gyermekvállalási támogatás, mellyel csökkenthető a fennálló tartozás:
az igényléstől számítva a második gyermek után az állam elengedi a fennálló tartozás 30 százalékát,
a harmadik gyermek után a teljes fennálló tartozást átvállalja az állam, vagyis nem kell tovább törleszteni.
A rendelet értelmében gyermeknek számít:
"az igénylők, illetve a támogatott személyek vér szerinti és velük közös háztartásban - a várandósság 12. hete utáni időszakban elhalt magzat, valamint a halva született és az elhunyt gyermek kivételével - élő gyermeke, ideértve a magzatot a várandósság betöltött 12. hetétől, valamint az igénylők által közösen örökbefogadott gyermek".
A babaváró hitel igénylés menete
A babaváró hitelt a bankoknál lehet igényelni, ők a belső szabályzatuk alapján fogják eldönteni, hogy az igénylő hitelképes-e vagy sem.
A babaváró hitel elbírálásával kapcsolatban érdemes tudni, hogy:
a hitelintézetek 10 munkanapon belül kötelesek elbírálni a hitelkérelmet,
a támogatás ügyében a területileg illetékes fővárosi és vármegyei kormányhivatalok, illetve a Főváros Kormányhivatala az illetékesek, itt lehet fellebbezni is. Ha az igénylők lakóhelye eltérő kormányhivatalokhoz tartozik, akkor a feleség lakóhelye a mérvadó.
A kamattámogatás érvényesítéséhez a gyereknek a hitel igénylése után kell születnie, vagyis nem kell megvárni a hitelfolyósítást (természetesen csak ha pozitív hitelbírálatot kapunk).
A hiteligénylőre annak a banknak a vizsgálata vonatkozik, ahol a hitelt fel szeretné venni.
Meg kell felelni a hitelintézet által megszabott minimum jövedelmi feltételeknek.
Figyelembe kell venni a JTM szabályozást
Bankonként eltérhet, hogy pontosan hány százalékig terhelhető a havi nettó jövedelem.
Eltérő lehet a minimális futamidő.
Eltérő lehet a minimális hitelösszeg.
Túl fiatal vagy túl idős igénylőnek nem ad hitelt a bank.
Kezességvállalási díj
A futamidő alatt az adósnak a tőke mellett fizetni kell a kezességvállalási díjat is, melynek összege minden évben az aktuális tőketartozás 0,5 százaléka. Havonta kell fizetni a hitelintézeteken keresztül a kincstár részére, a havi díj az éves összeg egytizenkettede.
10 millió forintos hitelösszegnél az első évben a kezességvállalás díja 4167 forint havonta. A kezességvállalási díj a tőketartozás csökkenésével arányosan csökken. A kamattámogatás időszakában a havonta fizetendő törlesztőrészlet és a kezességvállalási díj összesen nem haladhatja meg az 50 ezer forintot.
Maximum 10 millió forint, ami a gyermekvállalás és gyermeknevelés érdekében szabadon felhasználható
A 10 millió forintos babaváró hitelt olyan házaspárok kaphatják meg, ahol a feleség legalább 18 éves, de még nem töltötte be a 41. életévét. További fontos feltétel a legalább 3 éves, folyamatos TB biztosított jogviszony legalább az egyik házastárs esetében.
A babaváró program keretében felvett hitel szabad felhasználású, a gyermekvállalás és gyermeknevelés érdekében bármire elkölthető (akár hitelkiváltásra is). A felhasználást nem kell igazolni sem a Magyar Államkincstár, sem a hitelező bank felé. Ha a babaváró hitel megkötését követő 90 napon belül lakáshitel felvételre is sor kerül, akkor a már felvett babaváró kölcsön 75%-a számítható be önerőnek.
A kamatmentesség feltétele
A babaváró hitel kamatmentességének feltétele legalább egy gyermek vállalása. Három gyermek születése esetén a gyermekvállalási támogatás hitelbe történő beforgatása eredményeképpen megszűnhet a fennálló tartozás.
Ha nem születik öt éven belül gyermek, vagy nem tudják igazolni az igénylők a legalább 12 hetes várandósságot, az 5 évre vonatkozó kamattámogatást vissza kell fizetni egy összegben.
A fennmaradó tartozást büntetőkamattal terhelve kell tovább törleszteni úgy, hogy az 50 ezer forintos törlesztőrészlet határ már nem lesz érvényes.
A Babaváró hitel kondíciói:
a hitelt forintban folyósítják, egy összegben,
a maximális igényelhető babaváró hitel 10 millió forint,
havonta kell forintban törleszteni,
a futamidő legfeljebb 20 év (a szüneteltetések nélkül),
a kamattámogatás időszakában a havi törlesztőrészlet összege maximum 50 000 forint, a kezességvállalási díjjal együtt,
nincs hitelbírálati díj,
nincs hitelfolyósítási díj,
nincs előtörlesztési díj, viszont az előtörlesztésre vonatkozik egy külön szabály:
ha nem teljesül a gyermekvállalás, és a pár az első öt évben a hitel több mint 50 százalékát előtörleszti, akkor a visszafizetett összegre vonatkozó kamattámogatást vissza kell fizetniük, egy összegben.
A törlesztés menete
Ha teljesül a gyerekvállalás
Ebben az esetben a bank felé csak a tőketartozást kell visszafizetni, a babaváró program kamatait az állam fizeti. Ezenkívül kezességvállalási díjat kell fizetni, ami a fennálló tőketartozás 0,5 százaléka évente. Ez 10 millió forintos hitel esetén az első évben 50 000 forint osztva 12-vel, vagyis havonta 4167 forint.
Ha nem teljesül a gyerekvállalás
Vissza kell fizetni egy összegben az addig igénybe vett kamattámogatást. Ennek az összege attól függ, hogy milyen ügyleti kamattal vették fel a kölcsönt. A fennmaradó tőketartozást ezután büntetőkamattal terhelve kell tovább törleszteni.
A visszafizetésről további információkat itt találsz.
A babaváró hitel előtörlesztése és végtörlesztése
Már egy gyerek születése esetén is díjmentes a babaváró hitel előtörlesztése illetve a végtörlesztése.
Egy összegben vissza kell fizetni az előtörlesztett összegre eső kamattámogatást, ha 5 éven belül nem teljesül a gyermekvállalás és az előtörlesztés aránya eléri a tartozás 50%-át. Viszont ha a hitel felvételétől számított 5 éven belül mégis teljesül a gyermekvállalás, a kamattámogatás visszajár.
Szüneteltetés
A rendelet szerint a kölcsön teljes futamideje nem haladhatja meg a 20 évet. Ebbe nem számít bele az első gyermek születését követő szüneteltetés, ami 3 év lehet maximum (ikerszületés esetén 3+2 év). A törlesztés szüneteltetésére a hiteligényléstől számított első 5 éven túl született gyerekeknél is van lehetőség.
A babaváró hitel buktatói
Mint minden hitelnek, a babaváró hitelnek is lehetnek buktatói. Bizonyos esetekben akár az egész felvett kamattámogatást vissza kell fizetni. Más esetekben "csak" megszűnik a kamattámogatás és piaci kölcsön lesz a maradék tartozásból. Lássuk a feltételeket!
Kamattámogatás visszafizetési feltételek
Ha az alábbi feltételek közül legalább egy teljesül:
az igénylés után 5 éven belül nem teljesül a gyermekvállalás,
egyik igénylő sem neveli a saját háztartásában a támogatott kiskorú gyereket,
egyik igénylő sem rendelkezik Magyarországon állandó lakcímmel.
akkor:
A teljes kamattámogatási összeget vissza kell fizetni,
egy összegben,
a feltétel meghiúsulásától számított 120 napon belül.
2020. június 13. után a futamidő alatt megözvegyült igénylők nem vesztik el a kamattámogatást, akkor sem, ha nem házasodnak újra.
A visszafizetendő összeg mértéke
A visszafizetendő összeg kiszámításakor a hitelező bank a hitelösszegre ügyleti kamatot számít fel. Ezt mindig az aktuális, átlagolt állampapír hozamok alapján számítják ki. Pontosan: "a kamattámogatás időszaka alatt nem lehet magasabb, mint a közzétételt megelőző 3 hónapban tartott 5 éves államkötvény-aukciókon kialakult átlaghozamok súlyozott számtani átlaga 130 százalékának 1 százalékponttal növelt értéke." A mostani állapot szerint ez a kamat 10 százalék felett van, így az első 5 év után kb. 6,5 millió forintot kellene visszafizetni egy összegben, a későbbiekben pedig a kamattal terhelt törlesztőrészletet kell fizetni.
Minden esetben megszűnik a kamattámogatás
A kamattámogatás visszafizetésével a fennmaradó tőketartozásból így 5 éves kamatperiódusú kölcsön lesz. A új kamat mértékét szintén az állampapírok átlaghozama határozza meg. Ez a mostani kamatkörnyezetben kb. 8 százalék. Természetesen nem lehet tudni, mennyi lesz 5 év múlva, hiszen nem tudjuk, milyen hozamot kínálnak 2025-ben az állampapírok.
Felmentés és méltányosság
A kamattámogatás visszafizetése alól felmentés kérhető, ha:
az egyik igénylő fél elhalálozik,
ha az egyik hitelfelevőnek megváltozik a munkaképessége,
a házaspár egészségügyi okokból nem tudta teljesíteni a gyermekvállalást.
Fontos tudni, hogy a visszafizetési felmentés csak a kamattámogatásra vonatkozik, a fennmaradó tartozást is kamattal terhelve kell tovább törleszteni.
A kamattámogatás visszafizetésére méltányosságból 24 havi részletfizetés kérhető, ha "kamattámogatás egyösszegű megfizetése családi, jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire is tekintettel aránytalanul súlyos terhet jelentene". Tehát vissza kell fizetni a teljes kamattámogatást 24 részletben, és hitel maradékát piaci kamatokkal kell visszafizetni.
Milyen egészségügyi okokból adható felmentés?
Ha a házastársak részt vettek a megfelelő számú reprodukciós eljárásban, vagy
a nő vagy férj igazoltan nem alkalmas reprodukciós eljárásra, vagy
a támogatott személyek számára a gyerekvállalás igazoltan ellenjavallt.
Mi történik, ha elválunk a babaváró hitel felvétele után?
A válás jogerőre emelkedése után megszűnik a kamattámogatás és a fennmaradó tartozást kamattal terhelve kell tovább törleszteni.
Ha nem teljesült a gyermekvállalás, a kamattámogatást vissza kell fizetni.
Ha 5 éven belül a házastárs egy új házasságot köt más személlyel), valamint a feleség 41 év alatti, rendelkezik magyarországi lakcímmel, nem büntetett előéletű és nincs köztartozása:
A újabb gyerek vállalására számított 5 év újra kezdődik.
Érvényesíthető a kamattámogatás és a törlesztés szüneteltetése.
Érvényesíthető a gyermekvállalási támogatás.
Újabb hitelt egyik fél sem vehet fel (nem lehet mással megint igényelni a 10 milliót)
Ha az új házaspár mindkét tagjának volt már korábbról babaváró hitel szerződése amelyet továbbvitt, el kell dönteniük, hogy melyik szerződést viszik tovább.
Mi történik, ha 5 év után születik a gyermek?
Ha a hiteligénylést követő 5 évben nem teljesülnek a gyermekvállalásra vonatkozó feltételek, akkor a kamatmentesség megszűnik, de a később születő gyermekekre továbbra is igénybe vehető gyermekvállalási támogatás. Ez azt jelenti, hogy ha 5 év után születik két gyermeke a párnak, akkor a gyermekvállalási támogatást ugyanúgy beforgatják a hitelbe, és ennek eredményeként fog csökkenni 30 százalékkal a fennálló tartozás. A harmadik gyermek születése esetén pedig a teljes fennálló tartozás kiegyenlíthető a gyermekvállalási támogatásnak köszönhetően.
Ebben az esetben a gyermekvállalási támogatást a fennálló tőketartozás és a kamatok csökkentésére kell felhasználni. Fontos, hogyha a párnak hátraléka is van, akkor a hátralék nélküli tartozás fog csökkenni, a hátralék ettől függetlenül megmaradhat.
Babaváró hitelt kínáló bankok
A babaváró hitel szinte az összes hazai nagybanknál igényelhető, az alábbi feltételekkel.
Erste Bank
Feltételek:
minimum 18 éves életkor mindkét igénylőnél,
minimum havi nettó 180 ezer forintos összjövedelem,
minimum 2,5 millió forintos hitelösszeg,
minimum 60 hónapos futamidő.
OTP Bank
Feltételek:
minimum 21 éves életkor mindkét igénylőnél,
legalább 133 ezer forintot elérő összegű munkabérből vagy vállalkozásból származó jövedelem, vagy legalább havi 100 000 forint nyugdíj igazolása szükséges,
az igényelhető hitelösszeg minimum 1 millió, maximum 10 millió forint,
a futamidő 64-240 hónap között lehet.
K&H Bank
Feltételek:
a feleségnek az igényléskor 18 és 41 év közöttinek kell lennie,
a kölcsön futamideje 60-240 hónap között lehet, a szüneteltetés nélkül,
a futamidő 5 millió forintos hitelösszeg alatt 60-120 hónap között lehet,
az igényelhető hitelösszeg minimum 2 millió forint, maximum 10 millió forint,
az igazolt nettó jövedelemnek egy jövedelmi forrásból el kell érnie a 150 ezer forintot.
Raiffeisen Bank
Feltételek:
a házaspár mindkét tagjának legalább 23 évesnek kell lennie,
a legkisebb igényelhető hitelösszeg 1 millió forint,
a kölcsön futamideje 72-240 hónap között lehet (plusz a szüneteltetés),
együttesen minimum havi (három hónap átlagát tekintve) 180 ezer forintos jövedelmet kell igazolni, emellett elvárás, hogy az egyik szereplőnek havi nettó jövedelme minimum 133 ezer forint legyen.
MKB Bank
Feltételek:
a legkisebb igényelhető hitelösszeg 1 millió forint, a legnagyobb 10 millió forint,
az alsó korhatár 21 év a jövedelmet igazoló fél esetében (a másik félnek legalább 18 évesnek kell lennie),
a futamidő minimum 72 hónap, maximum 240 hónap (ebbe nem számít bele a törlesztés szüneteltetése).
UniCredit Bank
Feltételek:
A legkisebb igényelhető hitelösszeg 1 millió forint.
A futamidő 72-240 hónap között választható.
Az igényléshez mindkét félnek be kell töltenie a 18. életévét.
Takarékbank
Feltételek:
a Takarékbank nem húzott meg felső korhatárt, az alsó korhatár 18 év, ahogy a rendeletben is szerepel,
a feleségre vonatkozó korhatár 18-41 év.
Gránit Bank
Feltételek:
a legkisebb igényelhető hitelösszeg 1 millió forint, a legnagyobb 10 millió forint,
a házaspár jövedelmét együtt vizsgálják majd, és annak elegendőnek kell lenni a törlesztésre,
a Gránit Banknál az alsó korhatár 23 év.
CIB Bank
Feltételek:
a legkisebb igényelhető hitelösszeg 1 millió forint, a legnagyobb 10 millió forint,
a futamidő 62-240 hónap között lehet,
hitelkiváltásra is használható a babaváró hitel,
a CIB Banknál a házaspár mindkét tagjának legalább 20 évesnek kell lennie,
ha a főadós és az adóstárs is igazol jövedelmet, akkor mindkét félnek legalább a mindenkori minimálbérnek megfelelő jövedelemmel kell rendelkeznie,
ha csak a főadós igazol jövedelmet, akkor legalább nettó 150 000 forintos jövedelemre van szükség.
MagNet Bank
Feltételek:
az igényelhető hitelösszeg 1-10 millió forint között van,
a futamidő 60-240 hónap lehet,
a feleség legalább 21 éves, de még nem múlt el 41.
Az egyes bankoknál a megadott speciális feltételek változhatnak, a kölcsönigénylés előtt ezért érdemes erről tájékozódni.
Babaváró hitel kedvezmények, akciók a bankoknál
A bankok zöme a babaváró hitel igényléséhez kedvezményeket is kínál.
Az Erste Banknál a 2022. április 19. után beadott igénylések és sikeres hitelbírálat esetén 120 ezer forintos jóváírást ad a bank.
A K&H Banknál 120 000 forint kerül jóváírásra a hitel törlesztőszámláján, amennyiben az igénylést 2022. május 13-tól fogadta be a bank, és hiánytalan kérelem alapján megtörténik a hitel folyósítása. Az akció további feltétele, hogy a K&H babaváró hitel összege elérje a 10 millió forintot. A jóváírásra a hitel folyósításának naptári negyedévét követő hónapban kerül sor.
A Raiffeisen Banknál 120 000 forint jóváírást kapnak feltétel nélkül a sikerrel igénylők a babaváró hitel folyósítása után. Ha új ügyfélként a házaspár mindkét tagja lakossági forint bankszámlát is nyit, hűségidővel, további 60 000 forintot kapnak, vagyis összesen 180 000 forint jóváírásra tehetnek szert az igénylés során. Ha csak a pár egyik tagja nyit számlát, akkor 150 ezer forint a jóváírás összege. A bankszámlanyitáshoz kapcsolódó 30 000 forintot legkésőbb 2023. március 31-ig írja jóvá a bank.
A kedvezmény a 2023. január 1. és 2023. február 28. között igényelt és 2023. április 30-ig kiállított hitelígérvény alapján folyósított babaváró hitelekre vonatkozik.
Az MKB Bank 2023. január 1-jétől visszavonásig, de legkésőbb 2023. június 30. napjáig hiánytalanul befogadott kölcsönkérelem alapján, legalább 9 millió forint vagy ezt meghaladó folyósított hitelösszeg esetén 130 ezer forint egyösszegű kedvezményt ad, melyet a hitel folyósítását követő hónap végéig, az ügyfél bankunknál vezetett, a hitel folyósítására/ törlesztésére megjelölt lakossági forint fizetési számlájára fog utalni. Az akció kezdő időpontjában nem lehet az MKB Banknál már folyamatban lévő babaváró hiteligénylés.
Az UniCredit Banknál új ügyfelek számára a 2023. január 1-31. között befogadott babaváró kölcsön kérelmek esetén, a folyósítást követően 150 ezer forint ajándékot folyósít a bank.
A Takarékbank akciója az MKB Bankhoz hasonlóan 2023. január 1. napjától visszavonásig, de legkésőbb 2023. június 30. napjáig hiánytalanul befogadott kölcsönkérelmekre vonatkozik, emellett itt is legalább 9 millió forint vagy ezt meghaladó folyósított hitelösszeg szükséges. A jóváírás összege ebben az esetben is 130 ezer forint, melyet a hitel folyósítását követő hónap végéig folyósítanak.
A Gránit Bank 2023. január 1-31. közötti időszakban befogadott babaváró kölcsönigénylések esetén egy alkalommal 180 ezer forintot ír jóvá az ügyfél kölcsönszerződésében szereplő folyószámláján a babaváró kölcsön folyósítását követő hónap végéig. Feltétel emellett, hogy a kölcsön folyósításának 2023. február 28-ig meg kell történnie.
A CIB Banknál 50 ezer forintos energiahatékonysági bónuszt kaphatnak azok az igénylők, akik a babaváró hitel igénylést adnak be 2023. január 1. – 2023. március 31. között, a folyósítás 2023. május 31-ig megtörténik, illetve a kölcsön igénylésekor nyilatkoznak arról, hogy annak összegét energiahatékonysági felújításra, energiahatékonysági korszerűsítésre vagy energiahatékonyságot növelő eszközre költik. Feltétel továbbá, hogy a CIB-nél vezessen az igénylő bankszámlát.
Referencia THM példa
A referencia THM feltüntetésére a hitelintézeteket a fogyasztónak nyújtott hitelről szóló 2009. évi CLXII. törvény kötelezi - ezért olvashatsz a bankok weboldalán a termékek alatt néhány bekezdést, ahol példaszámításokkal mutatják meg a kölcsön legfontosabb paramétereit. A következő adatokat kötelezően fel kell tüntetniük:
hitelösszeg,
futamidő
hitelkamat mértéke,
hitelkamat típusa (rögzített hitelkamat, változó hitelkamat vagy mindkettő),
teljes hiteldíj mutató (THM),
termék értékesítéséhez vagy szolgáltatás nyújtásához kapcsolódó halasztott fizetés formájában nyújtott hitel esetén a termék vagy szolgáltatás készpénzára és az önrész, valamint
a fogyasztó által fizetendő teljes összeg és a törlesztőrészlet összege.
A reprezentatív példákban a bankoknak meghatározott hitelösszegre és futamidőre kell számolniuk. A referencia THM példák bankonként eltérőek, igazodva egy adott termékhez. A babaváró hitelnél több reprezentatív példát is fogsz találni, mivel a gyermekek születésétől függően több forgatókönyv is van a törlesztés menetére. Ezek az alapadatok, amelyeket minden banki oldalon megtalálsz:
Babaváró hitel reprezentatív példa 1
Kamattámogatás időszaka alatt: kölcsön összege 10 000 000 Ft, hitel futamideje: 240 hónap + 3 év, hitelkamat 0%, hitelkamat típusa: 5 éves kamatperiódusokban rögzített, kezességvállalási díj: 0,5% / év, hitel teljes díja, ideértve annak részét képező díjat, jutalékot, költséget és adót: 587 265 Ft, teljes hiteldíj mutató (THM min.): 0,40%, fizetendő teljes összeg: 10 528 512 Ft, törlesztőrészlet havi összege az első kamatperiódusban: 45 833 Ft, törlesztőrészletek száma: 276.
Babaváró hitel reprezentatív példa 2
Kamattámogatás nélkül: hitel összege: 10 000 000 Ft, hitel futamideje: 240 hónap, hitelkamat ÁKK 130 % + 4%; hitelkamat típusa: 5 éves kamatperiódusokban rögzített, kezességvállalási díj: 0,5% / év, a kamattámogatást vissza kell fizetni az első 5 évre, hitel teljes díja, ideértve annak részét képező díjat, jutalékot, költséget és adót: 10 473 381 Ft, teljes hiteldíj mutató (THM max.): 14,65%, fizetendő teljes összeg: 31 392 095 Ft, törlesztőrészlet havi összege az induláskor: 45 833 Ft, törlesztőrészlet havi összege a 61. hónaptól: 123 209 Ft, törlesztőrészletek száma: 240.
Egészségpénztárral tovább növelhető a babavárós forrás
Aki nem költi el azonnal a babaváró hitelét, annak érdemes befizetnie egészségpénztárba. Miért? Mert az egészségpénztárba befizetett összeg 20 százalékkal gyarapodhat, évente maximum 150 ezer forinttal, 750 ezer forint befizetésekor (adó-visszatérítés formájában, ezért annak éri meg a pénztártagság, aki fizet SZJA-t a jövedelme után).
Az egészségpénztári egyenleg azonnal levásárolható például babaápolási termékekre, orvosi vizsgálatokra, fél évvel később pedig ki is vehető, születési támogatásként.